Blog ZSOiT w Wojkowicach dla KANDYDATÓW
  • Blog
  • Oferta kierunków
  • Rekrutacja 2021/22
  • O NAS
  • Kontakt

oferta kierunków w zsoit w wojkowicach

jedna szkoła - wiele możliwości

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę? Absolwenci o nas

31/5/2020

 
Dlaczego wybrałem ZSOiT w Wojkowicach?
Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami nasz absolwent – Kamil Niedbał, który 5 lat temu ukończył Technikum Architektury Krajobrazu w Wojkowicach, wybrał zawód technika geodety. W tym roku kończy studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska.
Dzisiaj podzieli się z Wami nie tylko ciepłymi wspomnieniami o szkole, ale także podpowie dlaczego warto wybrać ten kierunek do dalszej edukacji i rozwoju.
Posłuchajcie: 
youtu.be/rfItpf-uUY4


A szczegółowe informacje o zawodzie technika geodety, znajdziecie tutaj:
blogzsoitwwojkowicach.weebly.com/oferta-kierunkoacutew



VI. 25 maja 2020

25/5/2020

 

​TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH w Technikum Architektury Krajobrazu im. rtm. W. Pileckiego w Wojkowicach

Obraz

Drodzy Ósmoklasiści, chcemy zarekomendować Wam kolejny zawód w Technikum Architektury Krajobrazu im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.
 
TECHNIK LOTNISKOWYCH SŁUŻB OPERACYJNYCH




​




Technik lotniskowych służb operacyjnych to nowoczesny zawód z przyszłością, który daje perspektywę pracy w branży lotniczej. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

Technik lotniskowych służb operacyjnych ma szansę zatrudnienia na lotniskach i w portach lotniczych, w liniach lotniczych, ośrodkach szkolenia lotniczego, organizacjach zarządzających ciągłą zdatnością do lotów, u agentów obsługi naziemnej, w lotniczych ośrodkach naukowo-badawczych, państwowym organie zarządzania ruchem lotniczym, firmach serwisujących samoloty.

Technik lotniskowych służb operacyjnych należy do personelu operacyjnego lotniczego ściśle współpracującego ze służbami ruchu lotniczego, użytkownikami lotniska, służbami zabezpieczającymi operacje lotnicze (w tym: lotniskową straż pożarną, służbami celnymi i granicznymi, służbami zarządzania kryzysowego). Planuje, koordynuje i przekazuje informacje kontrolerowi ruchu lotniczego zapewniające bezpieczne funkcjonowanie operacyjne lotniska; zapewnia ciągłość informacji powietrznej z zachowaniem ustalonych procedur; pełni nadzór nad bezpieczeństwem mienia portu lotniczego; koordynuje obsługę naziemną statków powietrznych na płycie lotniska; propaguje kulturę bezpieczeństwa na lotnisku. Jest łącznikiem na linii kontroler lotów – pilot.

Technik lotniskowych służb operacyjnych wykonuje zadania związane z planowaniem, organizacją, koordynacją oraz nadzorowaniem prac lotniskowych służb operacyjnych, a także współpracuje ze służbami żeglugi powietrznej oraz podejmuje działania związane z ochroną i bezpiecznym funkcjonowaniem portów lotniczych, a zwłaszcza przy:
  • współpracy z lotniskowymi służbami żeglugi powietrznej
  • utrzymywaniu gotowości do prowadzenia działań operacyjnych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności z wykorzystaniem środków łączności, specjalistycznych urządzeń i wyposażenia technicznego
  • zapewnieniu ciągłości informacji powietrznej służby informacji powietrznej z zachowaniem ustalonych procedur i instrukcji operacyjnych
  • podejmowaniu działań w zakresie ochrony portu lotniczego lotnictwa cywilnego
  • ocenie stopnia zagrożenia i organizacji działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia w porcie lotniczym
  • nadzorowaniu i koordynacji obsługi naziemnej statków powietrznych na płycie lotniska
  • wspomaganiu obsługi samolotów, pilotów i pasażerów adekwatnie do posiadanych uprawnień
  • dostarczaniu informacji i udzielaniu wskazówek zainteresowanym służbom o warunkach meteorologicznych, sprawności działania naziemnych urządzeń nawigacyjnych, zakłóceniach w ruchu lotniczym składanych przez załogi statków powietrznych (np. zderzenia z ptakami, śnieżyce itp.)
  • pozyskiwaniu i analizowaniu aktualnych informacji dotyczących uwarunkowań    proceduralnych i meteorologicznych stanowiących o prawidłowym i płynnym przepływie ruchu lotniczego
  • informowaniu użytkowników lotniska o zmianie warunków operacyjnych na lotnisku mających wpływ na bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych
  • przyjmowaniu informacji o planowanej operacji lotniczej, przekazywaniu biuletynów na stanowiska planowania lotów
  • prowadzeniu ewidencji planowanych i wykonywanych lotów nadlotniskowych, przelotów międzynarodowych i innych operacji lotniczych
  • kontrolowaniu przestrzegania przez użytkowników lotniska wymagań określonych w dokumentacji operacyjnej
  • nadzorowaniu bezpieczeństwa mienia portu lotniczego
  • informowaniu przełożonych o naruszeniu przepisów ruchu lotniczego
  • powiadamianiu organu odpowiedzialnego za akcję poszukiwawczo-ratowniczą o statkach powietrznych potrzebujących pomocy
  • upoważnianiu załogi statku powietrznego do postępowania zgodnie z warunkami  określonymi przez organ pełniący służbę nadzoru ruchu lotniczego
  • współpracy z cywilnymi i wojskowymi organami służb ruchu lotniczego w sprawach  dotyczących warunków lotu statków powietrznych
  • śledzeniu zmian w przepisach, instrukcjach oraz procedurach dotyczących ruchu lotniczego

Aby lotnisko mogło dobrze i bezkolizyjnie pracować, potrzebna jest cała flota pracowników stanowiących jego obsługę naziemną. Można wyróżnić między innymi obsługę odpowiedzialną za pasażerów, za bagaż, techniczno- administracyjną czy operacyjną lotu. Konieczne jest także obsadzenie stanowisk związanych z transportem naziemnym czy kontrolą zaopatrzenia. Absolwent kierunku technik lotniskowych służb operacyjnych będzie przygotowany do pracy w nadzorze obsługi, ale może także pracować na każdym stanowisku obsługowym.

Miejscem pracy technika lotniskowych służb operacyjnych są lotniska oraz porty lotnicze. Do podstawowych cech osobowościowych, jakie powinien posiadać technik lotniskowych służb operacyjnych, należą: zdolność organizacji działań, umiejętność negocjacji, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, samodzielność w pracy, zwłaszcza w zakresie podejmowania decyzji, a także aktywność, przejawiająca się w samodzielnym podejmowaniu działań oraz właściwym reagowaniu w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia osób oraz mienia w porcie lotniczym.

Współpracujemy z Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach, Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a także zapewniamy praktyki zawodowe i staże w portach lotniczych, zajęcia z ekspertami branży lotniczej oraz naukę dwóch języków obcych ukierunkowanych zawodowo.

Gwarantujemy przygotowanie do zdania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

ROZWIŃ Z NAMI SKRZYDŁA!
​
lowojkowice.eu/technik-lotniskowych-sluzb-operacyjnych/


​www.youtube.com/watch?v=ZuK7DvNgj8w


Obraz

V. 25 maja 2020

25/5/2020

 

TECHNIK GEODETA w Technikum Architektury Krajobrazu
​im. rtm. W. Pileckiego w Wojkowicach

Obraz
Drodzy Ósmoklasiści, zapraszamy do zapoznania się z kolejnym zawodem w Technikum Architektury Krajobrazu im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.
​



​

​













​











Technik geodeta
 jest zawodem dla pasjonatów zagadnień przyrodniczych i kartograficznych, którzy lubią nowoczesne technologie.


Podstawowym celem pracy technika geodety jest dostarczanie niezbędnych danych graficznych i opisowych o nieruchomościach dla potrzeb gospodarki kraju, osób fizycznych i instytucji. Geodeci wykonują mapy (np. mapę zasadniczą, ewidencyjną, topograficzną) oraz dokumentację o charakterze prawnym. Oprócz tworzenia nowych opracowań geodeci są odpowiedzialni również za aktualizację już istniejących map, ewidencji gruntów i budynków oraz innych baz danych o charakterze przestrzennym i opisowym. Uczestniczą również w procesach budowlanych różnego rodzaju inwestycji. Ich praca jest niezbędna zarówno na początku inwestycji przy dokładnym wskazaniu miejsca lokalizacji, jak i po zakończeniu w celu zaktualizowania mapy zasadniczej.

Geodeci również wykonują pomiar odkształceń i przemieszczeń budowli w trakcie budowy i eksploatacji, pomiary i opracowania do celów prawnych wynikające z: rozgraniczeń nieruchomości, podziałów i scaleń, wywłaszczeń i innych. Podczas swojej pracy wykorzystują elektroniczne instrumenty geodezyjne do pomiaru odległości, kątów i wysokości obiektów. Korzystają również z nowoczesnych technologii pomiarowych np. pomiarów satelitarnych GNSS czy skaningu laserowego. Efekty pomiarów opracowują korzystając ze specjalistycznego oprogramowania geodezyjnego.


Technik geodeta jest najbardziej nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Ciągły rozwój geodezji pociąga za sobą konieczność definiowania nowych zadań, pojawiają się nowe dyscypliny, jak: geomatyka, GIS czy geodezja katastralna. Geodezja ma szczególne znaczenie w rozwoju wielu dziedzin społeczno-gospodarczych kraju.
Geodeci uczestniczą w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych, w realizacji różnego rodzaju budowli naziemnych, nadziemnych i podziemnych, a w szczególności: prowadzą obsługę montażu budowli, dokonują pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli, prowadzą końcową inwentaryzację powykonawczą. Do zadań geodety należą również regulacje stanu prawnego nieruchomości.


Technik geodeta w swej pracy wykorzystuje nowoczesne elektroniczne instrumenty geodezyjne, współpracujące z siecią satelitarną, jak również techniki komputerowe
z wykorzystaniem specjalistycznych programów geodezyjnych i projektowych.


Technik geodeta ma szanse zatrudnienia: w firmach geodezyjnych i budowlanych z zakresu budownictwa drogowego, kolejowego, mieszkaniowego oraz przemysłowego, w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, w planowaniu przestrzennym, pracach poszukiwawczych złóż, nawigacji, wojsku, kartografii, górnictwie podziemnym i naziemnym, rolnictwie, wycenie i gospodarce nieruchomościami, zarządzaniu sieciami uzbrojenia terenu,
a także może prowadzić własną działalność gospodarczą, realizując zlecenia dla firm i osób.

Dobrze wyszkoleni geodeci należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych geodetów, którzy znajdą zatrudnienie w takich działach gospodarki jak: obsługa inwestycji (mieszkaniowych, przemysłowych, drogowych i kolejowych), rolnictwo, górnictwo, planowanie przestrzenne, administracja państwowa, opracowanie dokumentacji na potrzeby gospodarki nieruchomościami.


Technik geodeta:
  •  współpracuje z inżynierem geodetą przy prowadzeniu prac geodezyjnych
  • za pomocą instrumentów geodezyjnych wykonuje pomiar terenu, a następnie otrzymane wyniki pomiarów przedstawia w postaci map
  • na placu budowy wspomaga pracę budowniczych
  • zmienia strukturę przestrzeni poprzez podział działek
  • bada przemieszczenia i odkształcenia skomplikowanych budowli

U NAS nauczysz się:
  • obsługiwać nowoczesny sprzęt geodezyjny
  • wytyczać obiekty inżynierskie (budynki, drogi, koleje, mosty itp.)
  • dzielić działki, mierzyć ich powierzchnie
  • wykonywać obliczenia z wykorzystaniem oprogramowania geodezyjnego
  • rysować mapy ręcznie oraz na komputerze

W NASZEJ SZKOLE zapewniamy:
  • ciekawe zajęcia z geodezji, kartografii, gospodarki nieruchomościami i geodezji inżynieryjnej
  • profesjonalny, nowoczesny sprzęt geodezyjny
  • praktyki zawodowe i staże w profesjonalnych firmach branżowych
  • współpracę z firmami branży geodezyjnej
  • nowoczesne metody nauczania
  • kadrę pedagogiczną z doświadczeniem praktycznym
  • ćwiczenia terenowe i wycieczki edukacyjne
  • naukę języka obcego ukierunkowanego zawodowo

Absolwent naszego technikum jest przygotowany do pracy w zakresie kompetencji społecznych, rzetelnej i sumiennej pracy, umiejętności pracy zespołowej, prowadzenia działalności gospodarczej oraz znajomości zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także swobodnego posługiwania się językiem obcym zawodowym.

Współpracujemy z Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
​

Gwarantujemy przygotowanie do zdania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

WYTYCZAJ Z NAMI KIERUNKI!

lowojkowice.eu/technik-geodeta/

www.youtube.com/watch?v=EKWGy27eQlY




Obraz

IV. TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU W TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU IM. RTM. W. PILECKIEGO W WOJKOWICACH

25/5/2020

 
Obraz


DRODZY ÓSMOKLASIŚCI, zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną, którą dla Was przygotowaliśmy.
​
ROZPOCZYNAMY PREZENTACJĘ ZAWODÓW w TECHNIKUM ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.
​TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU









TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Architektura krajobrazu jest dynamicznie rozwijającym się obszarem związanym
z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych oraz z uwzględnieniem rozmaitych czynników, które tworzą charakter otaczającego krajobrazu.


Technik architektury krajobrazu to zawód na miarę XXI wieku, dający możliwość pracy w kraju
i za granicą oraz rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. 
Zawód technika architektury krajobrazu jest obecnie zawodem poszukiwanym na europejskich rynkach pracy. Absolwent technikum architektury krajobrazu po ukończeniu szkoły będzie posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, wykonawstwa i pielęgnacji zarówno współczesnych, jak
i historycznych obiektów zielni.

Technik architektury krajobrazu planuje i projektuje oraz przygotowuje, urządza
i pielęgnuje 
tereny zieleni miast i obszarów wiejskich, nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu. Planuje i wykonuje prace związane z konserwacją terenów zieleni i zadrzewień. Prace wykonuje przede wszystkim na wolnym powietrzu, w różnych porach roku i zmiennych warunkach atmosferycznych, pracuje także w szklarniach, gdzie panuje wysoka temperatura
i wilgotność oraz w pomieszczeniach biurowych i pracowniach architektonicznych, produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski 
oraz nadzoruje podległych pracowników.


Do zadań zawodowych technika architektury krajobrazu należy także:
  • wyznaczanie miejsc do zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów
  • posługiwanie się dokumentacją projektową w poszczególnych etapach realizacji i konserwacji terenów zieleni
  • urządzanie terenów zieleni miast i obszarów wiejskich według przygotowanego projektu
  • przygotowywanie terenów do obsadzeń, miejsc do sadzenia drzew i krzewów, zakładania trawników i kwietników, obsadzania waz kwiatowych
  • wybór drzew, krzewów, bylin i innych roślin do zaplanowanych nasadzeń
  • przygotowywanie receptur mieszanek ziemi ogrodowych, torfu i nawozów mineralnych
  • rekultywacja terenów zdegradowanych: wyznaczanie drzew do karczowania i ścinania itp.
  • opieka nad powierzoną zielenią na osiedlach, w parkach oraz przed obiektami użyteczności publicznej
  • wyznaczanie drzew i krzewów do cięć sanitarnych, nadzorowanie przycinania żywopłotów, strzyżenia trawników, usuwania konarów i gałęzi drzew w bliskim sąsiedztwie nadziemnych urządzeń inżynieryjnych
  • pielęgnowanie parków i starodrzewu
  • odczytywanie projektów terenów zieleni i wykonywanie ich w terenie

Technik Architektury Krajobrazu ma szansę zatrudnienia: w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie projektowania, urządzania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, w przedsiębiorstwach nadzorujących tereny zieleni: ogrody, parki, skwery oraz w instytucjach, w których znajdują się tereny zieleni – zakłady przemysłowe, szpitale czy osiedla mieszkaniowe, a także w przedsiębiorstwach i instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Absolwent technikum architektury krajobrazu może podjąć pracę w:
  •  jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu
  •  jednostkach realizacyjnych i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu
  •  jednostkach administracyjnych sprawujących nadzór nad obiektami architektury krajobrazu
  •  jednostkach administracji samorządowej /m.in. w wydziałach: geodezji i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni itp.
  • w placówkach służb ochrony zabytków i ochrony przyrody
  • u właścicieli obiektów krajobrazowych
  • w szkółkach drzew, krzewów i roślin ozdobnych
  • w szkolnictwie zawodowym - po ukończeniu studiów i specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela)
 W naszej szkole zapewniamy:
  • zajęcia z projektowania i grafiki komputerowej
  • warsztaty florystyczne, artystyczne i fotograficzne
  • profesjonalną kadrę pedagogiczną
  • specjalistyczne pracowanie i bogatą bazę dydaktyczną
  • współpracę z firmami branżowymi
  • praktyki i staże zawodowe
  • wyjazdy edukacyjne i zagraniczne
  • naukę języka obcego ukierunkowanego zawodowo
  • innowacyjne metody nauczania
  • naukę z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
  • profesjonalnie wyposażone pracownie
 Współpracujemy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie, Ogrodem Śląskim w Świerklańcu i Ogrodem Pokazowym w Goczałkowicach.Gwarantujemy przygotowanie do zdania egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

 ZAPROJEKTUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ!

lowojkowice.eu/technik-architektury-krajobrazu/


​www.youtube.com/watch?v=wq1Y36quG48
​


Obraz

III. 25 maja2020

25/5/2020

 

KLASA POLICYJNO-PRAWNA w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego w Wojkowicach

Obraz

Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami kolejna klasa w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.
​
KLASA POLICYJNO-PRAWNA w ZSOiT w Wojkowicach jest objęta patronatem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Współpracujemy także z Komisariatem Policji w Wojkowicach oraz Zakładem Karnym w Wojkowicach.


Uczniowie klasy policyjno-prawnej realizują zajęcia prozawodowe w ramach przedmiotu dodatkowego: wiedza o prawie i policji i poszerzają treści z zakresu: edukacji obywatelskiej, prawa, mediacji, przygotowania do służby w policji, prewencji, technik kryminalistycznych, zarządzania kryzysowego, organizacji policji, prawa wykroczeń, prawa karnego, zasad postępowania dochodzeniowego, prewencji oraz ruchu drogowego.

Kształcenie policyjno-prawne w tej klasie obejmuje :
  • udział w zajęciach organizowanych w Powiatowej Komendzie Policji w Będzinie, Komisariacie Policji w Wojkowicach oraz Zakładzie Karnym w Wojkowicach w celu zapoznania się ze specyfiką pracy różnych wydziałów oraz sprzętem będącym na wyposażeniu Policji i Zakładu Karnego
  • udział w zajęciach pomagających w przygotowaniu do testów psychologiczno-sprawnościowych
  • udział w otwartych rozprawach sądowych w ramach lekcji przedmiotowych organizowanych w Sądzie Rejonowym w Będzinie
  • zajęcia mające na celu zapoznanie się z pracą kuratora sądowego, referendarza sądowego i sędziego oraz radcy prawnego
  • wyjścia dydaktyczne organizowane do: urzędu skarbowego, kancelarii prawnych, urzędu pracy, urzędu miasta, banków, przedsiębiorstw
  • poszerzoną ofertę zajęć sportowych
  • zajęcia poligonowe
  • trening musztry
  • zajęcia na strzelnicy
  • kurs samoobrony
  • Szkolną Drużynę WOPR, Młodzieżową Służbę Ruchu Drogowego
  • ratownictwo medyczne - kurs z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej kończący się certyfikatem UE
  • program mediacji rówieśniczych
  • trening wystąpień publicznych
  • Dzień Mundurowy
Klasa policyjno-prawna to propozycja dla osób, które swoją przyszłość łączą ze służbą w Policji lub innych służbach mundurowych.
Przygotowujemy ucznia do postępowania rekrutacyjnego do pracy w policji oraz w innych służbach odpowiedzialnych za porządek publiczny, a także firmach i instytucjach z sektora ochrony osób i mienia (wewnętrzne służby ochrony firm, agencje detektywistyczne).
Nasi absolwenci są przygotowywani do podjęcia nauki na wybranych kierunkach studiów cywilnych, takich jak np. prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne, resocjalizacja, zarządzanie kryzysowe, ratownictwo medyczne, wychowanie fizyczne, bezpieczeństwo i higiena pracy.

Po tej klasie można kontynuować naukę w szkołach wyższych, policealnych i pomaturalnych w zawodach: policjanta, księgowego, informatyka, prawnika, menedżera, maklera giełdowego w biurach maklerskich, doradcy podatkowego, finansowego w firmach i instytucjach, dystrybutora w firmie handlowej, agenta ubezpieczeniowego, bankiera, analityka rynku w banku, analityka rynku w firmie, przedsiębiorcy w firmie public relations, tłumacza w firmach i instytucjach.
​

Dzięki realizacji naszego programu edukacji policyjno-prawnej uczniowie nabywają takich cech jak: zaradność, odwaga, spokój, zdyscyplinowanie, a także przydatnych w życiu umiejętności m.in. stanowczości i konsekwencji w działaniu oraz odporności psychicznej na stres.
Baczność - coś dla Ciebie!

lowojkowice.eu/klasa-policyjna/
​

​www.youtube.com/watch?v=5WWfh3gSZDY

Obraz

II. 25 maja 2020

25/5/2020

 

KLASA POŻARNICZO-RATOWNICZA w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego w Wojkowicach

Obraz


Drodzy Ósmoklasiści, przed Wami kolejna klasa w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.

​




​
 KLASA POŻARNICZO-RATOWNICZA w ZSOiT w Wojkowicach jest objęta Patronatem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie. Jednostką prowadzącą klasę jest Ochotnicza Straż Pożarna w Wojkowicach – Żychcicach.

Współpracujemy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Komendą Miejską PSP w Bytomiu i Chorzowie oraz OSP w Wojkowicach – Żychciach.

Uczniowie klasy pożarniczo-ratowniczej odbywają zajęcia zgodnie z programem nauczania zawierającym wszystkie elementy przeszkolenia niezbędne do podejmowania działań w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podczas zajęć przekazywane są również uniwersalne wartości, które powinny przyświecać każdemu młodemu człowiekowi wiążącemu swoją przyszłość z wstąpieniem w szeregi służb ratowniczych, takie jak: chęć pomocy innym, szacunek do munduru oraz odpowiednia dyscyplina.

Uczniowie klas pożarniczo-ratowniczych realizują dodatkowe zajęcia prozawodowe z profilaktyki pożarniczej z elementami wiedzy na temat ratownictwa medycznego. Mają poszerzoną ofertę zajęć sportowych, które zapewniają przygotowanie do testów sprawnościowych wymaganych w szkołach pożarniczych. Edukacja pożarniczo-ratownicza obejmuje również warsztaty i lekcje poglądowe w jednostkach PSP i OSP oraz CSPSP w Częstochowie i SAPSP w Krakowie.

Dodatkowy przedmiot: podstawy profilaktyki pożarnictwa i ratownictwa medycznego pozwala na realizację następujących treści w zakresie:
  • prawnych zasad organizacji straży pożarnej,
  • sprzętu ratowniczego i gaśniczego,
  • taktyki gaszenia pożarów,
  • środków gaśniczych,
  • zasad ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia,
  • łączności i alarmowania,
  • elementów pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • zagadnień związanych ze współczesnymi zagrożeniami (terroryzm, wojny)

Ponadto program przedmiotu zawiera treści obejmujące działania ratownicze z zakresu:
  • ratownictwa drogowego: procedury postępowania w miejscu wypadku drogowego: kompetencje służb współdziałających,
  • ratownictwa wodnego: lekcje poglądowe, zajęcia teoretyczne, ćwiczenia poligonowe
  • ratownictwa medycznego: stosowane techniki i sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia poszkodowanych w różnych zdarzeniach, zasady postępowania ze sprzętem medycznym.
  • ratownictwa chemicznego i ekologicznego: sposoby ograniczania wycieków, sposoby ratowania osób, zwierząt, środowiska i mienia przed skutkami zagrożeń stwarzanych przez substancje niebezpieczne,
  • ratownictwa wysokościowego: podstawowe techniki alpinistyczne wykorzystywane przez straż pożarną, zasad ewakuacji ludzi z kolejek linowych, itp.
 Zapewniamy:
  • Trening musztry
  • Zajęcia poligonowe obejmujące techniki gaśnicze i ratownictwo techniczne
  • Ratownictwo przedmedyczne – kurs pierwszej pomocy przedmedycznej kończący się certyfikatem UE
  • Ratownictwo wodne – Szkolna Drużyna WOPR
  • Ratownictwo drogowe – lekcje poglądowe, zajęcia teoretyczne, ćwiczenia poligonowe
  • Dzień Mundurowy
  • Lekcje poglądowe w zakładowych jednostkach ratowniczych
  • spotkania z funkcjonariuszami Komendy Straży Pożarnej
  • zajęcia ze specjalistami - czynnymi funkcjonariuszami Straży Pożarnej
  • ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu technicznego
  • zajęcia na strzelnicy, ćwiczenia terenowe
  • wyjazdy na uroczystości, zawody, pokazy strażackie
  • zajęcia laboratoryjne z biologii i z chemii w szkole oraz na wyższych uczelniach
  • podstawy psychologii, pedagogiki i organizacji pracy
  • BHP
  • zajęcia sportowe ukierunkowane zawodowo

Większość zajęć praktycznych jest prowadzona na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie oraz OSP w Wojkowicach – Żychcicach. Podczas ćwiczeń uczniowie korzystają ze sprzętu wykorzystywanego w działaniach ratowniczo-gaśniczych różnych specjalności.
Zajęcia prowadzone w klasie pożarniczo-ratowniczej mają na celu przygotowanie uczniów do podjęcia służby w szeregach PSP, OSP, a także przygotowanie do dalszej edukacji w szkołach pożarniczych, na AWF- ie czy Politechnice Śląskiej.
Klasa pożarniczo-ratownicza  realizuje program umożliwiający kontynuację kształcenia również na studiach typu: zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne, medycyna ratunkowa, zarządzanie kryzysowe i jest pomocny w procesie rekrutacji do służb mundurowych.
Uczniowie są przygotowywani do kontynuacji nauki na studiach wyższych i później do pracy w:
  • jednostkach ratowniczych służb interwencyjnych: policja, straż pożarna, wojsko
  • stacjach pogotowia ratunkowego, ambulatoriach i izbie przyjęć szpitali
  • Centrach Powiadamiania Ratunkowego
  • powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego
  • organizacjach społecznych o paramedycznym profilu ratowniczym: PCK, WOPR, GOPR, TOPR, ZHP
  • charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych
  • ośrodkach szkoleniowych (szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy)
  • zakładowych służbach ratowniczych, głównie przy dużych zespołach przemysłowych
  • służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych

Klasa pożarniczo-ratownicza to oferta skierowana do uczniów, którzy chcą łączyć swoją przyszłość ze służbą w straży pożarnej, bądź w innych służbach mundurowych.

Pragniesz pomagać - coś dla Ciebie!

​lowojkowice.eu/klasa-pozarnicza/
​

​www.youtube.com/watch?v=MkExxu-DLIM

Obraz

I. 25 maja 2020

25/5/2020

 

KLASA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. W. Pileckiego w Wojkowicach

Obraz

www.youtube.com/watch?v=QeYPfbMoWvg
Drodzy Ósmoklasiści, rozpoczynamy prezentację klas w Liceum Ogólnokształcącym im. rtm. Witolda Pileckiego w Wojkowicach.

​



​





 KLASA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA w ZSOiT w Wojkowicach to propozycja dla uczniów zainteresowanych głębszym zrozumieniem mechanizmów funkcjonowania człowieka 
i poszerzaniem wiedzy o relacjach społecznych oraz dla tych, którzy chcą aktywnie
i profesjonalnie pomagać innym. 

 W klasie psychologiczno-pedagogicznej oferujemy wszechstronny rozwój w zakresie nauk humanistycznych, dlatego współpracujemy z: Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Uniwersytetem SWPS w Katowicach, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu oraz Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Gliwicach.


Uczniowie klasy psychologiczno-pedagogicznej realizują zajęcia prozawodowe
w ramach dodatkowego przedmiotu: podstawy psychologii i komunikacji interpersonalnej 
i poszerzają treści z zakresu podstaw psychologii i pedagogiki, komunikacji perswazyjnej
w świecie mediów,
 a w tym: psychologii reklamy, public relations, treningu wystąpień publicznych, różnych strategii wywierania wpływu na człowieka. Oprócz tego realizują zajęcia dotyczące: programu mediacji rówieśniczych, neurodydaktyki w praktyce szkolnej, czyli wykorzystania wiedzy o pracy mózgu do szybszego i skuteczniejszego uczenia się
i zapamiętywania, treningu kreatywności, treningu umiejętności społecznych (pracy w grupie, atrakcyjności interpersonalnej), szkoleń z zakresu autoprezentacji, elementów psychologii zarządzania, a także języków obcych i warsztatów z native speakerami i wolontariuszami EVS.


Podczas zajęć w klasie psychologiczno-pedagogicznej uczniowie nabywają umiejętności pracy w grupie, współdziałania i realizowania projektów, umiejętności komunikacji, asertywności, rozwijają świadomość procesu grupowego, własnych emocji, budowania dobrej samooceny
i umiejętności radzenia sobie ze stresem, umiejętności nawiązywania kontaktu interpersonalnego.


Ta klasa jest stworzona dla osób, które chcą dobrze przygotować się do matury, a w przyszłości studiować na takich kierunkach, jak: psychologia, pedagogika, psychologia zarządzania, zarządzanie zasobami ludzkimi, socjologia, doradztwo zawodowe, praca socjalna, logopedia, nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i innych humanistycznych profilach. Klasa psychologiczno-pedagogiczna adresowana jest również do uczniów, którzy widzą swoją przyszłość w dziennikarstwie, polityce, branży marketingowej i reklamowej.

Ma stanowić przygotowanie do podejmowania w przyszłości wszelkich zawodów opartych na kontakcie interpersonalnym i świadczeniu pomocy, takich jak psycholog, pedagog, nauczyciel, wychowawca, pracownik socjalny, doradca zawodowy, opiekun, trener (coach), pracownik HR, politolog, socjolog, terapeuta, terapeuta uzależnień, psychoterapeuta czy negocjator.
Uczniowie poznają różne miejsca pracy, ścieżki kariery, mają możliwość orientacji na rynku pracy i zapewnione różne formy wstępnych praktyk zawodowych.

Zajęcia w klasie psychologiczno-pedagogicznej pomagają w zrozumieniu mechanizmów rządzących zachowaniem człowieka i pozwalają rozwinąć empatię, wrażliwość na potrzeby innych oraz postawy prospołeczne. Dzięki nim uczniowie rozwijają poczucie odpowiedzialności, konsekwencji, dyscypliny, obowiązkowości i wytrwałości w realizacji planów.

Jesteśmy otwarci na ludzi i świat!

lowojkowice.eu/klasa-psychologiczno-pedagogiczna/
​

​www.youtube.com/watch?v=QeYPfbMoWvg
​

Obraz

    Zapraszamy

    ​Drodzy Ósmoklasiści! Witamy Was
    w Zespole Szkół Ogólnokształcących
    i Technicznych
    w Wojkowicach.
    Ten blog powstał z myślą o Was.
    Znajdziecie tutaj wiele ważnych i ciekawych informacji o ofercie edukacyjnej 2020/2021, o klasach w liceum
    i zawodach w technikum, a także zobaczycie, jaka atmosfera i klimat u nas panują.
    Zapraszamy Was do śledzenia bloga, będziemy go na bieżąco aktualizować.
    ​Jest nam bardzo miło gościć Was tutaj!

    Archiwum

    Czerwiec 2020
    Maj 2020


    kategorie

    Klasa MUNDUROWA:
    Klasa pożarniczo-ratownicza
    klasa policyjno-prawna
    Klasa resocjalizacyjno-kryminologiczna
    ​Klasa Straży Granicznej

    Technik Architektury Krajobrazu
    technik ochrony środowiska
    technik geodeta
    technik lotniskowych służb operacyjnych
    ​technik Awionik
    ​
    ​Dlaczego warto wybrać naszą szkołę? - absolwenci o nas


    Wszystkie

    Kanał RSS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Blog
  • Oferta kierunków
  • Rekrutacja 2021/22
  • O NAS
  • Kontakt